Brokis Geometric 2/3 Oval Top Pendant
The Brokis Geometric 2/3 Oval Top Pendant is part of the Geometric collection, combining sculptural BROKISGLASS with bold geometric metal structures to create a striking architectural lighting feature.
The asymmetrical oval form creates a softer visual profile while maintaining the strong graphic appearance that defines the Geometric collection. The design balances handcrafted glass with precise contemporary metalwork.
Ideal for luxury residential interiors, hospitality spaces, reception areas, dining environments, and feature architectural lighting schemes, the Geometric 2/3 Oval Top Pendant can also be combined into larger bespoke installations.
Please note: this item is made to order and delivery can take between 4–8 weeks. Please call 01577 864870 or email lighting@jmoncrieff.co.uk to discuss your requirements.
Product Specifications
| Product type | Designer geometric pendant light |
| Collection | Brokis Geometric Collection |
| Configuration | 2/3 Oval Top Pendant |
| Product code | PC1144 |
| Availability | Pre-Order |
| Listed price | £4,758.00 |
| Lead time | Approx. 4–8 weeks |
| Application | Luxury residential, hospitality, reception, dining, stairwell, and architectural lighting |
Finish & Configuration Options
| Specification | Available Options |
|---|---|
| Top glass colour | Triplex Opal, Smoke Grey, Yellow, Light Pink, Orange, Red, Light Blue, Turquoise, Dark Green, Green Apple, Amber, Cognac, Grey |
| Bottom glass colour | Triplex Opal, Smoke Grey, Yellow, Light Pink, Orange, Red, Light Blue, Turquoise, Dark Green, Green Apple, Amber, Cognac, Grey |
| Glass surface | Glossy Finish, Acid Etched Finish |
| Body finish | Black Matte Powder Coating |
| Canopy finish | Black Matte Powder Coating |
| Cable colour | Black |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Width | 600mm |
| Height | 400mm |
Please note that Brokis lighting is made to order and can take approximately 4–8 weeks for delivery.
| Dimensions | |
| Height | 600mm |
| Diameter | 400mm |
Geometric 2/3 Oval Top Pendant
- Product Code: PC1144
- Availability: Pre-Order
-
£4,758.00
Tags: Brokis Geometric oval pendant, BROKISGLASS lighting, designer suspension light, luxury pendant lighting, architectural glass lighting

