100mm Base Clear Oil Lamp Globe Shadfe
Traditional clear globe light shade designed to provide maximum light output while maintaining a timeless antique and industrial appearance. The clear glass construction creates bright illumination, making it ideal for traditional lighting, oil lamp conversions and vintage restoration projects.
This large decorative globe shade features a with a 100mm base opening, offering versatile installation possibilities for traditional and specialist lighting applications. The classic clear globe design works particularly well in Victorian, industrial and period interiors.
Product Specifications
| Product type | Clear globe light shade |
| Glass colour | Clear |
| Glass style | Traditional globe shade |
| Overall height | 240mm |
| Overall diameter | 240mm |
| Base diameter | 100mm |
| Second hole diameter | 60mm |
| Application | Traditional lighting and oil lamps |
| Design | Classic clear globe shade |
| Sold as | Single glass globe shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 240mm |
| Overall diameter | 240mm |
| Base diameter | 100mm |
| Second hole diameter | 60mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
| Shade Specification | |
| Height | 240mm |
| Diameter | 240mm |
| Fitter Size | 60mm |
100mm Base Clear Oil Lamp Globe Shade
- Product Code: 820464
- Availability: 10
-
£45.00
Related Products
60mm Christopher Wray Gallery with 30mm opening in Various Finishes
60mm Christopher Wray Gallery in Various Finishes High-quality 60mm Christopher..
£14.00
60mm Christopher Wray Gallery with 10mm Opening in Various Finishes
60mm Christopher Wray Gallery Quality British-made 60mm gallery designed to fit..
£14.00
Tags: clear globe light shade, 250mm globe shade, glass globe light shade, 57mm fitter neck shade, antique globe shade, traditional light globe, replacement glass globe, vintage lighting shade, clear oil lamp globe, John Moncrieff glass shades



