90mm Brass Dome Gallery
This 90mm Brass Dome Gallery is designed for use with glass shades that have an 80mm fitter neck.
Finished in brass, this dome gallery is ideal for adding a refined traditional detail to suitable pendant shades and replacement lighting projects.
These galleries work particularly well with Holophane and prismatic globes, giving the finished light a more complete and decorative appearance.
Product Specifications
| Product type | Brass dome gallery |
| Material / finish | Brass |
| Suitable for | Shades with an 80mm fitter neck |
| Recommended use | Holophane / prismatic globes and compatible pendant shade fittings |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Gallery diameter | 90mm |
| Shade fitter neck compatibility | 80mm fitter neck |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
| Dimensions | |
| Diameter | Suitable for shades with an 80mm Fitter Neck |
90mm Brass Dome Gallery
- Product Code: 226000
- Availability: 11
-
£22.00
Related Products
165mm Prismatic Globe Shade wit 80 mm Fitter Neck
165mm Prismatic Globe Shade with 80mm Fitter Neck Distinctive 165mm prismatic g..
£65.00
Tags: 90mm brass dome gallery, brass gallery, 80mm fitter neck gallery, Holophane globe gallery, prismatic globe gallery



-278x330.jpg)