98mm Opal Vesta Shade
Traditional opal Vesta oil lamp shade designed to provide a timeless antique appearance with soft diffused illumination. The classic opal white glass creates a warm ambient glow, making it ideal for period interiors, restoration projects and vintage oil lamps.
This elegant Vesta style oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and decorative vintage lighting displays. The compact proportions make it an excellent replacement shade for smaller antique oil lamp fittings while maintaining authentic Victorian styling.
Product Specifications
| Product type | Vesta oil lamp shade |
| Glass colour | Opal white |
| Glass style | Traditional Vesta shade |
| Overall height | 80mm |
| Base diameter | 98mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic opal Vesta shade |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 80mm |
| Base diameter | 98mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
| Shade Specification | |
| Height | 80mm |
| Base Diameter | 98mm |
98mm Base Opal Vesta Oil Lamp Shade
- Product Code: 703001
- Availability: 16
-
£16.00
Tags: opal Vesta oil lamp shade, opal oil lamp shade, 98mm oil lamp shade, white oil lamp shade, traditional oil lamp shade, antique oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, Vesta lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts


