Cranberry Optic Church Heater Shade with 155mm Base
Traditional cranberry optic church heater shade designed to bring authentic Victorian styling and rich decorative colour to antique church heaters and large oil lamps. The optic patterned cranberry glass creates a warm atmospheric glow, making it ideal for restoration projects, period interiors and decorative lighting displays.
This elegant church heater shade is suitable for compatible traditional heating lamps and vintage lighting fittings. The tall proportions and decorative optic pattern create a striking statement appearance while maintaining timeless antique character.
Product Specifications
| Product type | Church heater oil lamp shade |
| Glass colour | Cranberry |
| Glass style | Optic patterned shade |
| Overall height | 275mm |
| Overall diameter | 235mm |
| Base diameter | 155mm |
| Application | Church heaters and traditional oil lamps |
| Design | Classic cranberry optic heater shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single heater shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 275mm |
| Overall diameter | 235mm |
| Base diameter | 155mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
| Shade Specification | |
| Height | 275mm |
| Diameter | 235mm |
| Base Diameter | 155mm |
155mm Base Cranberry Optic Church Heater Shade
- Product Code: 820798
- Availability: 1
-
£120.00
Tags: cranberry church heater shade, optic oil lamp shade, church heater glass shade, cranberry oil lamp shade, 155mm oil lamp shade, antique heater shade, Victorian oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage heater lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts

