Embossed Oil Lamp Shade
Traditional embossed oil lamp shade designed to bring authentic Victorian styling and decorative detail to antique and period oil lamps. The embossed glass pattern creates an elegant textured appearance while producing a warm atmospheric glow ideal for traditional interiors and restoration projects.
This decorative embossed oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting displays. The large proportions provide an impressive statement appearance while maintaining timeless antique character.
Product Specifications
| Product type | Embossed oil lamp shade |
| Glass style | Traditional embossed shade |
| Overall height | 250mm |
| Base diameter | 200mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Decorative embossed glass pattern |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 250mm |
| Base diameter | 200mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
| Shade Specification | |
| Height | 250mm |
| Base Diameter | 200mm |
200mm Base Embossed oil lamp shade
- Product Code: 800596
- Availability: 1
-
£115.00
Tags: embossed oil lamp shade, Victorian oil lamp shade, decorative oil lamp shade, antique oil lamp shade, 200mm oil lamp shade, vintage oil lamp shade, embossed glass lamp shade, traditional oil lamp shade, replacement oil lamp glass, John Moncrieff oil lamp parts

