Green with Opal Oil Lamp Shade
Traditional green and opal oil lamp shade designed to bring authentic Victorian styling and elegant decorative contrast to antique and period oil lamps. The combination of rich green glass with opal detailing creates a warm atmospheric glow, making it ideal for restoration projects, traditional interiors and decorative lighting displays.
This decorative oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting fittings. The classic colour combination and balanced proportions create a striking antique appearance while maintaining timeless period styling.
Product Specifications
| Product type | Oil lamp shade |
| Glass colour | Green with opal |
| Glass style | Traditional oil lamp shade |
| Overall height | 135mm |
| Base diameter | 100mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic green and opal shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 135mm |
| Base diameter | 100mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
100mm Base Green with Opal Internal Duplex Oil Lamp Shade
- Product Code: 820057
- Availability: 11
-
£38.00
Tags: green opal oil lamp shade, green oil lamp shade, 100mm oil lamp shade, antique oil lamp shade, traditional oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, Victorian oil lamp shade, decorative lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts

