Original Cranberry Textured Patterned Oil Lamp Shade
Traditional cranberry textured oil lamp shade designed to bring authentic Victorian styling and rich decorative colour to antique and period oil lamps. The textured patterned glass creates a beautiful illuminated effect, making it ideal for restoration projects, traditional interiors and statement lighting displays.
This decorative cranberry oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting fittings. The combination of deep cranberry colouring and textured patterning creates a striking antique appearance while maintaining timeless period styling.
Product Specifications
| Product type | Patterned oil lamp shade |
| Glass colour | Cranberry |
| Glass style | Textured patterned shade |
| Overall height | 180mm |
| Overall diameter | 210mm |
| Base diameter | 100mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic cranberry textured shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 180mm |
| Overall diameter | 210mm |
| Base diameter | 100mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
100mm Base Original Cranberry Textured Patterned Oil Lamp Shade
- Product Code: 820556C
- Availability: 1
-
£165.00
Tags: cranberry oil lamp shade, textured oil lamp shade, patterned oil lamp shade, 100mm oil lamp shade, antique oil lamp shade, Victorian oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, decorative cranberry lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts

