Cognac Vesta Shade with 108mm Base
Traditional cognac Vesta oil lamp shade designed to bring authentic Victorian styling and warm decorative colouring to antique and period oil lamps. The rich cognac glass creates a warm atmospheric glow, making it ideal for restoration projects, traditional interiors and decorative lighting displays.
This elegant Vesta style oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting fittings. The classic cognac finish and balanced proportions create a striking antique appearance while maintaining timeless period styling.
Product Specifications
| Product type | Vesta oil lamp shade |
| Glass colour | Cognac |
| Glass style | Traditional Vesta shade |
| Overall height | 130mm |
| Base diameter | 108mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic cognac Vesta shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 130mm |
| Base diameter | 108mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
| Size Guide | |
| Base Diameter | 108mm |
| Height | 130mm |
108mm Base Original Cognac Oil Lamp Vesta Shade
- Product Code: 821141
- Availability: 1
-
£20.00
Tags: cognac Vesta oil lamp shade, cognac oil lamp shade, 108mm oil lamp shade, traditional oil lamp shade, antique oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, Victorian oil lamp shade, decorative Vesta shade, John Moncrieff oil lamp parts

