172mm Base Green Oil Lamp Shade
Traditional green oil lamp shade designed to bring authentic vintage styling and rich decorative colour to antique and period oil lamps. The deep green glass creates a warm atmospheric glow, making it ideal for restoration projects, traditional interiors and decorative lighting displays.
This elegant green oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting fittings. The tall proportions and classic colouring create a striking antique appearance while maintaining timeless Victorian styling.
Product Specifications
| Product type | Oil lamp shade |
| Glass colour | Green |
| Glass style | Traditional oil lamp shade |
| Overall height | 195mm |
| Base diameter | 172mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic green oil lamp shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 195mm |
| Base diameter | 172mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
172mm Base Green Original Oil Lamp Vesta Shade
- Product Code: 821200
- Availability: 2
-
£45.00
Tags: green oil lamp shade, 172mm oil lamp shade, antique oil lamp shade, traditional oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, Victorian oil lamp shade, decorative green lamp shade, classic oil lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts

