Clear Dome Shade with 114mm Base
Traditional clear dome oil lamp shade designed to provide an authentic antique appearance while allowing maximum light output. The clear glass finish creates a bright and elegant illumination effect, making it ideal for restoration projects, period interiors and vintage lighting displays.
This decorative dome style oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting fittings. The classic dome profile and clear glass finish maintain timeless Victorian styling while providing practical illumination.
Product Specifications
| Product type | Dome oil lamp shade |
| Glass colour | Clear |
| Glass style | Traditional dome shade |
| Overall height | 155mm |
| Base diameter | 114mm |
| Top hole diameter | 52mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic clear dome shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 155mm |
| Base diameter | 114mm |
| Top hole diameter | 52mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
114mm base Glass Dome Shade and 52mm Top Hole
- Product Code: 821212
- Availability: 1
-
£28.00
Tags: clear dome oil lamp shade, clear oil lamp shade, 114mm oil lamp shade, dome lamp shade, antique oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, Victorian oil lamp shade, clear glass lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts


