Cranberry Optic Oil Lamp Shade with 125mm Base
Traditional cranberry optic oil lamp shade designed to bring authentic Victorian styling and rich decorative colour to antique and period oil lamps. The optic patterned cranberry glass creates a warm atmospheric glow, making it ideal for restoration projects, traditional interiors and decorative lighting displays.
This elegant optic oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting fittings. The decorative optic pattern and classic cranberry finish create a striking antique appearance while maintaining timeless period styling.
Product Specifications
| Product type | Optic oil lamp shade |
| Glass colour | Cranberry |
| Glass style | Optic patterned shade |
| Overall height | 230mm |
| Overall diameter | 130mm |
| Base diameter | 125mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic cranberry optic shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 230mm |
| Overall diameter | 130mm |
| Base diameter | 125mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
125mm Base Cranberry Optic Oil Lamp Shade
- Product Code: 820741
- Availability: 1
-
£75.00
Tags: cranberry optic oil lamp shade, optic oil lamp shade, cranberry oil lamp shade, 125mm oil lamp shade, antique oil lamp shade, Victorian oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, decorative optic shade, John Moncrieff oil lamp parts

