Oil Lamp Shade with Frilled Top and 380mm Base
Traditional oil lamp shade with decorative frilled top designed to bring authentic Victorian styling and elegant detail to antique and period oil lamps. The decorative frilled rim creates a striking period appearance, making it ideal for restoration projects, traditional interiors and statement lighting displays.
This large frilled top oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting fittings. The substantial 380mm base diameter creates an impressive feature piece while maintaining timeless antique character.
Product Specifications
| Product type | Frilled top oil lamp shade |
| Glass style | Decorative frilled top shade |
| Overall height | 170mm |
| Base diameter | 380mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic frilled top oil lamp shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 170mm |
| Base diameter | 380mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
| Shade Specification | |
| Height | 170mm |
| Base Diameter | 380mm |
380mm Base Oil lamp shade with frilled top
- Product Code: 801018
- Availability: 1
-
£55.00
Tags: frilled top oil lamp shade, large oil lamp shade, 380mm oil lamp shade, antique oil lamp shade, Victorian oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, decorative frilled lamp shade, traditional oil lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts

