Small Cognac Vesta Shade
Traditional small cognac Vesta oil lamp shade designed to bring authentic vintage styling and warm amber colouring to antique and period oil lamps. The rich cognac glass creates a soft atmospheric glow, making it ideal for restoration projects and decorative traditional interiors.
This elegant Vesta style oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting displays. The compact proportions make it an excellent replacement shade for smaller antique oil lamp fittings while maintaining timeless Victorian character.
Product Specifications
| Product type | Vesta oil lamp shade |
| Glass colour | Cognac amber |
| Glass style | Traditional Vesta shade |
| Overall height | 110mm |
| Base diameter | 124mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic cognac Vesta shade |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 110mm |
| Base diameter | 124mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
| Shade Specification | |
| Height | 110mm |
| Base Diameter | 124mm |
124mm Base Small Cognac Oil lamp Vesta Shade
- Product Code: 820825
- Availability: 4
-
£20.00
Tags: cognac Vesta oil lamp shade, amber oil lamp shade, 124mm oil lamp shade, traditional oil lamp shade, antique oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, cognac glass lamp shade, Vesta lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts

