Vintage Green Vesta Shade
Traditional vintage green Vesta oil lamp shade designed to bring authentic antique styling and rich decorative colour to period oil lamps. The classic green glass creates a warm atmospheric glow, making it ideal for restoration projects, vintage interiors and decorative lighting displays.
This elegant Vesta style oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and antique lighting fittings. The timeless green glass finish and classic proportions maintain authentic Victorian character while providing a distinctive decorative appearance.
Product Specifications
| Product type | Vesta oil lamp shade |
| Glass colour | Vintage green |
| Glass style | Traditional Vesta shade |
| Overall height | 120mm |
| Base diameter | 125mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic vintage green Vesta shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 120mm |
| Base diameter | 125mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
| Shade Specification | |
| Height | 120mm |
| Base Diameter | 125mm |
125mm Base Vintage Green Oil Lamp Vesta Shade
- Product Code: 800577
- Availability: 1
-
£28.00
Tags: green Vesta oil lamp shade, vintage green oil lamp shade, 125mm oil lamp shade, traditional oil lamp shade, antique oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, green glass lamp shade, Victorian oil lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts

