Mint Green Oil Lamp Dome Shade
Traditional mint green oil lamp dome shade designed to bring authentic vintage styling and soft decorative colour to antique and period oil lamps. The subtle mint green glass creates a gentle atmospheric glow, making it ideal for restoration projects, traditional interiors and decorative lighting displays.
This decorative dome style oil lamp shade is suitable for compatible traditional oil lamps and vintage lighting fittings. The balanced proportions and elegant mint green finish create a striking antique appearance while maintaining timeless Victorian styling.
Product Specifications
| Product type | Dome oil lamp shade |
| Glass colour | Mint green |
| Glass style | Traditional dome shade |
| Overall height | 180mm |
| Base diameter | 180mm |
| Application | Traditional oil lamps |
| Design | Classic mint green dome shade |
| Style period | Victorian inspired |
| Sold as | Single oil lamp shade |
Sizes & Dimensions
| Dimension | Measurement |
| Overall height | 180mm |
| Base diameter | 180mm |
While most orders are dispatched on a next-day service, delivery can take up to 3–5 working days.
300mm Base Mint Green Oil Lamp Dome Shade
- Product Code: 821195
- Availability: 1
-
£75.00
Tags: mint green oil lamp shade, dome oil lamp shade, green dome lamp shade, 180mm oil lamp shade, antique oil lamp shade, traditional oil lamp shade, replacement oil lamp glass, vintage oil lamp shade, Victorian oil lamp shade, John Moncrieff oil lamp parts

